چگونه کفش ورزشی مناسب بخریم؟

دسته بندی ها :
چگونه کفش ورزشی مناسب بخریم؟

خرید کفش‌ ورزشی مناسب قسمت ضروری برای انجام هر تمرین ورزشی است. یک کفش ورزشی مناسب می‌تواند جلوی بروز بسیاری حوادث، جراحات و دردها را بگیرد. همچنین در سلامت عضلات و اسکلت شما در حین ورزش موثر باشد.

برای خرید کفش ورزشی، در درجه اول باید به استفاده‌ ای که از آن خواهید داشت، توجه کنید. رایج ‌ترین مدل بین کفش‌ های ورزشی، کفش ورزشی مناسب دویدن است. چرا که برای فعالیت‌های ورزشی عادی و پیاده روی مناسب می باشد. حتی به صورت روزمره نیز می‌توان از آن استفاده نمود.

با این حال پیدا کردن مناسب‌ ترین کفش کار آسانی نیست. برای خرید کفش ورزشی مناسب گزینه‌ های بسیاری وجود دارد.

برای این‌ که سلامت و راحتی پاهایتان را حین ورزش تضمین کنید، باید مطمئن شوید که کفش انتخابی، از پنجه تا پاشنه به خوبی اندازه‌ی پای شماست.

چگونه کفش ورزشی مناسب بخریم؟

 

راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب:

عصرها کفش بخرید

بعد از فعالیت روزانه و یا ورزش پاهایتان ورم می‌کند. بنابراین بهترین زمان برای خرید کفش ورزشی، عصر و یا بعد از فعالیت ورزشی است. اگر صبح کفش ورزشی ای بخرید که کیپ پایتان باشد، ممکن است عصر و یا هنگام ورزش پایتان را بزند.

 

حتما در هنگام خرید کفش از جوراب استفاده کنید

وقتی برای خرید کفش ورزشی می‌روید، حتما جوراب بپوشید. همان جورابی را نیز بپوشید که قرار است از این پس در کفشتان هنگام تمرین بپوشید. چون اگر بعدها جوراب ضخیم‌تری به پا کنید، کفش پایتان را هنگام تمرین می‌زند. یا اگر جورابتان بعدا نازکتر باشد، پایتان حین ورزش درون کفش حرکت خواهد کرد.

 

اول پاشنه، بعد پنجه

بند کفشهای ورزشیتان را محکم ببندید، حالا امتحان کنید ببینید پنچه ‌پایتان به آسانی درون کفش حرکت می‌کند؟ پاشنه‌هایتان چطور؟ هنگام راه ‌رفتن درون کفش نمی‌لغزند؟ مطمئن شوید که در پنجه پا 3 تا ۱۲میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.

حتما در هنگام خرید کفش، هر دو جفت را امتحان کنید و کمی در فضای فروشگاه راه بروید.

هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.

خرید کفش ورزشی مناسب

 

چه کفشی، برای چه ورزشی؟

برای انجام هر گونه فعالیت ورزشی لازم است کفشی مناسب تهیه کنید. نوع ورزش، مهم‌ترین و در عین حال واضح‌ترین معیار برای خرید کفش ورزشی است. کفشی بخرید که برای ورزش مورد نظر طراحی شده باشد. مثلا کفش تنیس، مناسب دویدن نیست و برعکس.

چه کفشی برای چه ورزشی مناسب است؟

 

روی پا در کفش ورزشی استاندارد به چه شکل قرار می گیرد؟

مهم نیست یک کفش مناسب دویدن یا پیاده روی انتخاب می کنید یا یک کتانی روزمره، رویه کفش در عین حال که کاملا پای شما را می گیرد و محافظت می کند باید نرم و راحت باشد.

اگر پایتان داخل کفش احساس فشار و تنگی می‌کند احتمال دارد که رویه کفش بیش از اندازه تنگ باشد و بنابراین پای شما داخل کفش به فضای بیشتری نیاز دارد.

اگر یک کفش ورزشی با کیفیت و مناسب انتخاب کرده‌اید و احساس فشار در بخش روی پای خود دارید،  شاید لازم باشد، پیش از آنکه به سرعت سراغ یک گزینه دیگر بروید، نوع بستن بند کفش و دیزاین‌اش را تغییر دهید.

هنگام خرید کفش‌ اسپرت این نکته را به یاد داشته باشید که پای شما باید بتواند کمی به طرفین حرکت کند بی‌ آن‌ که بخش لبه‌های رویه کفش از زیره آن جلوتر بیاید و کشیده شود.

 

اول سلامت، دوم زیبایی

تنها به ظاهر کفش ورزشی توجه نکنید. همیشه بهداشت و سلامت پا در کفش را پیش از هر چیز در نظر بگیرید. بنابر این برای خرید کفش ورزشی به سراغ تولیدکنندگان معتبر بروید. با این کار قطعا سلامت پاهایتان را حین ورزش تضمین می‌ کنید و کفشی می ‌خرید که مدت زمان بیشتری برایتان کار خواهد کرد.

مطالب مرتبط

نظرات شما