چگونه کفش ورزشی را تمیز کنیم؟

دسته بندی ها :
چگونه کفش ورزشی را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن کفش ورزشی بستگی به جنس آن دارد. مثلا برای پاک کردن کفش‌ های پارچه‌ ای هیچ گاه نباید آن را با لباسشویی شست. و یا نحوه تمیز کردن کفش جیر با کفش ورزشی یکی نیست.
بنابراین لازم است اطلاعات کافی و درستی در این رابطه داشته باشید. برای آشنایی با روش‌های مختلف تمیز کردن انواع جنس کفش با ما همراه باشید.
تمیز کردن کفش اسپرت ورزشی به نظر ساده می‌آید، اما تا زمانی که مجبور به تمیز کردن کفش هایتان نشوید! برای این کار باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. مانند نوع متریال به کار رفته در ساختار کفش، نوع ماده پاک کننده و نحوه استفاده از آن و…
برای هر بخش از کفش، باید روش خاصی برای تمیز کردن آن اتخاذ کرد. ما در چند مرحله آخرین نکات و ترفندهای تمیز کردن کفش ورزشی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

 

نکات و ترفندهای تمیز کردن کفش ورزشی:

1- شستشو رویه کفش:

رویه کفش‌ ورزشی معمولا از جنس فابیلاک خارجی بافتی، مش، پرایم نیت و… هستند که باید به نحوی صحیح تمیز شوند.

 

مراحل تمیز کردن رویه کفش ورزشی:

• استفاده از برس و مسواک:

ابتدا با یک برس نرم (یا مسواکهای قدیمی) آلودگی، خاک و گرد و غبار سطحی را بردارید.

تمیز کردن کفش ورزشی

 

• تهیه محلول یا ماده شوینده:

در یک ظرف کوچک مقداری آب گرم (ولرم) را با مقداری ماده شوینده مخلوط کنید. درجه غلظت این ماده شوینده نباید خیلی زیاد بوده یا اینکه بیش از اندازه کف یا حالت چسبنده داشته باشد.
از جمله بهترین شوینده‌هایی که غلظت مناسبی دارند مایع ظرفشویی است.
در هنگام شستشوی کفش‌هایی با مش سفید، هرگز از سفید کننده‌ها استفاده نکنید. چرا که می‌تواند باعث تغییر رنگ و یا از بین رفتن بخشی از متریال به کار رفته در کفش شود.

• آغاز شستشو:

نحوه تمیز کردن کفش ورزشی به این صورت است. با کمک یک پارچه نخی نرم، مواد شوینده را به آرامی و به صورت دایره‌ای روی کفش بکشید.
ظرف دومی را از آب گرم و تمیز پر کرده و برای شستشو یک پارچه نخی کنار دستتان قرار دهید. دائما پارچه را شسته و مطمئن شوید که لکه و آلودگی‌ های روی کفش از طریق دستمال پخش نشوند.

• پاک کردن کامل مواد شستشو:

در زمان شستن کفش، باید مطمئن شوید مواد شوینده به طور کامل از روی کفش پاک شده باشد.
برای این کار از یک دستمال تمیز و مرطوب (نه خیس) استفاده نمایید. با حرکات سریع آن را روی کفش بکشید.
از قرار دادن کامل کفش داخل آب اجتناب کنید چرا که باعث تغییر شکل کفش به مرور زمان می‌شود. همچنین برخی چسب‌ های خاص بکار رفته در ساخت کفش نسبت به این حجم از رطوبت حساس هستند.

• خشک کردن کفش:

برای خشک کردن کفش ورزشی، آنها را در محیطی خشک و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. تا کفش ‌ها به آرامی خشک شوند. هرگز از خشک کننده ها مثل سشوار و … استفاده نکنید.

 

2- شستشوی کفی‌ کفش و رفع بوی نا مطبوع

شستن کفی کفش

 

• برای تمیز کردن کفی ابتدا باید آنها را از دورن کفش خارج کنید.
• گرد و خاک روی کفش را به آرامی با یک برس یا مسواک نرم تمیز کنید.
• ابتدا مقداری از مواد شوینده را روی یک مسواک نرم یا پارچه خیس شده با آب گرم قرار دهید. سپس کفی کفش را به طور کامل با آن تمیز کنید. در پایان برای مدت خیلی کوتاه، کفی با آب گرم بشویید.
• پس از شستشوی کفی، آن را در محیطی خشک به دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید تا خشک شوند. سپس آن را به راحتی داخل کفش قرار دهید.

 

3- شستشوی زیره کفش ورزشی:

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و به همان نسبت یک قاشق ماده شوینده را در ظرفی با یکدیگر مخلوط کنید. توجه داشته باشید که از مواد شوینده حاوی سفید کننده استفاده نکنید.
حالا شروع به مالیدن مواد ترکیبی با کمک یک مسواک بر روی کفش نمایید. این کار را به صورت حرکات دایره‌ای انجام دهید. تا پاک شدن و سفید شدن کامل زیره کفش، شستشو را ادامه دهید.
سپس با کمک یک پارچه یا اسفنج مرطوب بخش ‌های شسته شده را پاک کنید. تا مواد شوینده بر روی کفش باقی نماند. در نهایت کفش را با کمک دستمال مناسب کاملا خشک کنید.

 

4- شستشوی بند کفش ورزشی:

شستن بند کفش ورزشی

 

کثیف ترین قسمت کفش اغلب بندهای آن هستند. بند کفش ‌های کثیف و سیاه به راحتی می‌توانند تمام ظاهر تمیز و زیبای یک کفش ورزشی را خراب کند.
برای تمیز کردن بند کفش، آنها را از کفش خارج کنید. قبل از هر چیز آنها را در مواد شوینده خیس کنید. سپس در کیسه نخی کوچکی گذاشته (تا بافت و ساختار بندها آسیب نبینند) و داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.
در نهایت آنها را در هوای آزاد خشک کنید. فراموش نکنید که قبل از بستن بند کفش بر روی کتانی نواحی اطراف بند را نیز به خوبی تمیز کنید.

مطالب مرتبط

نظرات شما