چگونه کفش سفید را تمیز کنیم؟

دسته بندی ها :
چگونه کفش سفید را تمیز کنیم؟

سعی کنید قبل از پوشیدن کفش‌ سفید برای اولین بار، مقداری محلول ضدلک و ضد آب روی آنها اسپری کنید. مهم نیست که قصد دارید کجا بروید یا وضعیت هوا چگونه است. تا چند هفته بعد از اولین استفاده، برای تمیز ماندن کفش‌هایتان از اسپری ضدلک استفاده کنید.

نکته کلیدی دیگری که باید رعایت کنید این است که نگذارید لکه‌ها کهنه شوند. شاید این کار کمی خسته ‌کننده باشد اما تمیز کردن سریع لکه‌ها کمک بزرگی به تمیزماندن کفش سفید خواهد کرد.

بهتر است، به ‌محض کثیف ‌شدن کفش‌ها، با یک دستمال مناسب آنها را پاک کنید. اگر لکه‌ها را سریع تمیز نکنید، به عمق پارچه کفش نفوذ می‌کنند. و برای تمیز کردن آنها در آینده، باید وقت و انرژی بیشتری صرف کنید.

چند روش جالب و مفید برای تمیز کردن کفش سفید!

1- برای لکه‌های روغنی از شامپوهای ملایم استفاده کنید

گاهی ممکن است در حین عبور و مرور در خیابان یک تکه سیب زمینی سرخ کرده روی کفش سفیدتان بیوفتد!  ممکن است این اتفاق برای هر کسی پیش بیاد، اما راه حل تمیز کردن آن چیست؟

از یک شامپوی ملایم، آب ولرم و مسواک یا یک دستمال کهنه استفاده کنید و به آرامی لکه را از بین ببرید.

شستن کفش ورزشی با شامپو

2- استفاده از مایع سفید کننده کاملا رقیق

برای تمیز کردن کفش سفید می توان از مایع سفید کننده نیز استفاده کرد. اما قبل از استفاده باید آن را کاملا در آب رقیق کرده باشید. بهتر است برای هر پیمانه مایع سفید کننده معادل پنج پیمانه آب استفاده کنید.

در صورت استفاده از مایع غلیظ امکان ایجاد لکه های ناجور و زرد وجود خواهد داشت.

بهتر است از یک برس یا مسواک استفاده کمک بگیرید. برس را داخل مایع سفید کننده رقیق شده قرار دهید و سپس به آرامی روی سطح کفش بکشید. بعد کفش را با آب ولرم آب کشی نمایید.

3- از پارچه و سرکه برای تمیز کردن لکه‌ها استفاده کنید

برای لکه‌های کوچک و جزئی ناشی از گرد و خاک و کثیفی روی کفش سفید می‌توانید از معجزه‌ی سرکه استفاده کنید.

این نکته را فراموش نکنید که باز هم باید محلول را با آب رقیق نمایید. یک دستمال پارچه‌ای را به محلول آب و سرکه آغشته کنید و به آرامی کفش سفید را با آن بشویید و لکه‌های کوچک سطحی را از بین ببرید.

4- با مسواک جلوی زرد شدن لژ سفید کفش را بگیرید

کفش‌هایی که لبه‌های لاستیکی سفید دارند، تا زمانی که این لبه ها مثل روز اول بدرخشند و تمیز باشند، زیبا و چشمگیر هستند. علاوه بر این، باقی ماندن کثیفی و لکه روی لبه‌های لاستیکی سفید به مرور باعث زرد شدن لژ سفید کفش خواهد شد. برای تمیز کردن لبه‌های لاستیکی و از بین بردن لکه‌های روی لژ کفش، از مسواک آغشته به محلول آب ولرم و صابون ملایم استفاده کنید.

5- شستن کفش سفید با جوش‌شیرین

برای تمیز کردن کفش‌های سفید، یک قاشق سوپ‌خوری آب گرم، یک قاشق سوپ‌خوری سرکه سفید و یک قاشق سوپ‌خوری جوش‌شیرین را باهم ترکیب کنید تا مخلوطی خمیرمانند به دست آید. با کمک یک برس یا مسواک، این مخلوط را روی سطح کفش بمالید.

برای گرفتن نتیجه بهتر، مسواک را با حرکات دایره‌وار روی کفش بکشید. بعد از اینکه تمام سطح کفش به مخلوط آغشته شد، کفش را به ‌مدت چند ساعت در معرض هوا قرار دهید. پس از خشک‌شدن کفش‌ها، آنها را بتکانید و یا با کمک مسواکی تمیز، ترکیب فوق را از روی کفش‌ها پاک کنید.

6- کفش‌ سفید را دور از نور خورشید نگه دارید

کفش‌های سفیدتان را بیرون و زیر نور خورشید نگذارید. اشعه‌ UV (فرابنفش) می‌تواند باعث تغییر رنگ ناخواسته در کفش شود. وقتی کفش را از پایتان درآوردید آن را در یک جاکفشی تاریک و در جای خنک قرار دهید.

7- بعد از تمیز کردن کفش آن را با دستمال کاغذی پر کنید

هر قدر کفش‌ها زودتر خشک شوند، احتمال بد رنگ شدن و خراب شدن آن‌ها کمتر می‌شود. برای این که خشک شدن کفش‌ها بعد از شست‌وشو سریع تر انجام شود، داخل کفش‌ها را از دستمال کاغذی حوله‌ای پر کنید. دستمال کاغذی حوله‌ای رطوبت را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود کفش خیلی زود خشک شود.

 

مطالب مرتبط

نظرات شما