چگونه کفش تنگ را گشاد کنیم؟

دسته بندی ها :
چگونه کفش تنگ را گشاد کنیم؟

برخی مواقع هنگامی که برای خرید کفش به بازار می رویم کفشی زیبا نظرمان را به خود جلب می کند. این امر سبب می شود به درستی و با دقت کفش را امتحان نکنیم و با عجله بخرید کنیم. سپس هنگامی که در خانه به امتحان کفش نو خود می پردازیم متوجه می شویم که برایمان تنگ است .

احتمالا شما نیز چنین خطایی در خرید کفش داشته اید. اما نگران نباشید می توانید با استفاده از چند راه ساده کفش هایتان را گشاد کنید تا برایتان اندازه شود.

 

نکات پیشگیرانه

تا جایی که ممکن است کفشی را انتخاب کنید که مناسب پای شما باشد و نیاز به گشاد کردن نداشته باشد.

سایز پای خود را بدانید و طبق آن خرید کنید.

گاهی پای چپ و راست ممکن است به یک سایز نباشند. بنابر این هنگامی که کفش می‌خرید هر دو لنگه را امتحان کنید.

اگر یک جفت کفش خیلی تنگ و دیگری گشاد است، سایز بزرگتر را امتحان کنید. گاهی تنگ کردن کفش گشاد، راحت‌تر از گشاد کردن یک کفش تنگ است.

کفش‌ها قالب ‌های متفاوتی دارند، بنابر این تنها به عدد سایز اعتماد نکنید. همیشه کفش را قبل از خرید به پا کنید.

همیشه کفش را در نیمه دوم روز، که پاهایتان از پیاده روی و فعالیت روزانه متورم شده خریداری کنید.

کفش ‌هایی بخرید که سایز آن‌ها را می‌توانید تغییر دهید یا کش می‌آیند، جنس‌های الاستیکی یا چرم گاو از این قبیل هستند.

 

6 راه موثر برای برای گشاد کردن کفش تنگ

 

1- روزنامه ی مرطوب

برای گشاد شدن کفش تنگ درون هر دو کفش را با روزنامه های خیس پر کنید. دقت کنید شما وقتی کفش را با روزنامه پر کردید کفشتان شکل غیر عادی نداشته باشد. و بد شکل نشود بلکه باید ظاهر عادی خود را حفظ کند. هنگامی که کفش و روزنامه ها خشک شدند آن ها را بیرون آورده و کفش را امتحان نمایید.

گشاد کردن کفش با روزنامه مرطوب

 

2- دانه های جو

استفاده از دانه های جو برای گشاد کردن کفش ها روشی قدیمی است. در این روش کفش ها را با دانه های جو پر می کنند و روی آنها آب ریخته و اجازه می دهند شب تا صبح بماند. دانه های جو به دلیل جذب آب به خود پر حجم تر می شوند و بدین گونه کفش تنگ شما را گشاد می کنند. بعد از خشک شدن کفش هایتان می توانید آنها را امتحان کنید. این روش برای کفش های چرمی نیز به کار می رود.

گشاد کردن کفش با دانه جو

 

3- گشاد کردن پنجه کفش

اگر کفشتان تنها در یک لنگه و یا یک قسمت مانند پنجه کفش برایتان تنگ است یک شب درون آن جوراب گلوله شده خیس بگذارید تا کفش ها گشاد تر شوند.

گشاد کردن کفش با جوراب

 

4-گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از سیب زمینی

یک سیب زمینی بزرگ را پوست کنده و درون کفش خود فشار دهید تا کفش تان ورم کند. یک شب اجازه دهید سیب زمینی درون کفش تان بماند . این روش نه تنها کفش را گشاد می کند بلکه سبب می شود بوی بد کفش از بین برود.

گشاد کردن کفش با سیب زمینی

 

5- کفش‌ها را با یک پلاستیک آب در فریزر بگذارید

یک کیسه‌ی زیپ دار بدون سوراخ را تا نیمه پر از آب کنید و محکم ببندید و درون هر لنگه از کفش قرار دهید. این کار را به گونه‌ای انجام دهید که داخل کفش کاملا پر شود. سپس کفش‌ها را در فریزر بگذارید و اجازه دهید تا آب یخ بزند. زمانی که آب یخ می‌زند، منبسط می‌شود و در نتیجه کفش‌های شما را گشادتر می‌کند.

قبل از اینکه دوباره کفش‌ها را بپوشید، از ۲۰ دقیقه قبل آن‌ها را در محیط اتاق بگذارید تا کیسه‌ها را بتوانید بیرون آورید. اگر همچنان کفش‌ها تنگ بودند، این روش را تکرار کنید. توصیه می‌شود این روش را برای کفش‌های گران قیمت به کار نبرید.

گشاد کردن کفش با یخ

 

6- از اسپری الکل استفاده کنید

یک بطری اسپری را با مخلوط نیمی آب و نیمی الکل پر کنید. درون هر کفش را با این مایع اسپری کنید و به مدت ۲۰ دقیقه کفش‌ها را به پا کنید. همچنین می‌توانید مقداری الکل روی قسمت‌های تنگ کفش بمالید و آن ‌ها را به پا کنید.

کار دیگری که می‌تواند برای گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از الکل کرد، این است که یک جفت جوراب پنبه‌ای را به الکل آغشته کنید و بپوشید. حالا کفش‌هایتان را پا کنید تا زمانی که الکل خشک شود. در صورت لزوم این کار را چند بار تکرار کنید.

 

نکاتی مهم در گشاد کردن کفش

  • روش هایی که در آنها برای گشاد کردن کفش از آب و حرارت استفاده می شود اگر بر روی کفش های چرمی اعمال می کنید بعد از اتمام واکس بزنید تا نرمی چرم حفظ شود.
  • در روشی که از جوراب استفاده می شود ممکن است جوراب در اثر رطوبت و تماس با کفش رنگ بگیرند پس از جوراب های قدیمی استفاده کنید.
  • کفش هایی که در آنها از چسب برای چسباندن قطعات مختلف آن استفاده شده است ممکن است در اثر حرارت از هم باز شوند.
  • کفش های با جنس مواد پلاستیکی، پی وی سی و از این دست را حرارت ندهید زیرا کفش از شکل نرمالش خارج می شود وگاز های سمی تولید می کند.
  • برای گشاد کردن کفش های پارچه ای مراقب باشید، زیرا هر کشش به الیاف آنها صدمه وارد می کند.

 

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما