قلب دوم چیست؟ چرا پا را قلب دوم می نامند؟

دسته بندی ها :
قلب دوم چیست؟ چرا پا را قلب دوم می نامند؟

قلب دوم انسان کجاست؟

قلب دوم در قسمت پایین بدن ما یعنی ساق پا تا پاشنه قرار گرفته است. در واقع عضلات پا قلب دوم انسان است.

معمولا قلب، خون را با اکسیژن به کل بدن می رساند. خون در طول رگ ها حرکت می کند تا به کل بدن برسد. اما همین خون باید دوباره مسیری را طی کند تا به قلب برگردد.

عملکرد قلب برای این پروسه کافی نیست. رگ ها نیز نمی توانند به تنهایی کاری از پیش ببرند. زیرا نیروی کافی برای پمپاژ خون از پایین بدن به سمت قلب را ندارند.

در چنین حالتی عضلات پا نقش بسیار برجسته ای در عملکرد رساندن خون به قلب ایجاد می کنند. و خون را به سمت جای اصلی که همان قلب می باشند، تحویل می دهند. انقباضات و ریلکس شدن عضلات باعث می شود که خون به قلب انسان برگردد. بنابراین قلب دوم کف پا نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کند.

کمبود تمرینات ورزشی و یا حالت ثابت نشسته و ایستاده، انقباضی را برای عضلات ایجاد نمی کند. در نتیجه باعث گرفتگی رگ ها و گاهی اوقات مرگ افراد می شود. زیرا خون را در بدن آن ها لخته می کند و باعث می شود که خون بتواند از پایین بدن به سمت بالا بیاید و به قلب برسد.

 

آیا پا قلب دوم انسان است؟

زمانی که خون وارد رگ های عضلات ساق پا می شود، این عضلات کمی گسترده می شوند. این گستردگی از پاشنه پا تا پشت زانو اتفاق می افتد که دقیقا همین قسمت ها مسئول برگرداندن اکسیژن و خون به قلب هستند.

همزمان که عضلات ساق پا منقبض شوند، فشاری را به رگ ها وارد می کنند. این فشار نیرویی است که از ساق پا گرفته می شود. سپس از ساق پا بالا می آیند و وارد شکم شده و کم کم به قلب می رسند. در واقع عضلات پا در برابر نیروی جاذبه زمین مقاومت می کنند.

وقتی می‌خوابیم یا راه می‌رویم عضلات ساق پا با پمپاژ کردن، خون را به بالای بدن می‌رساند. به این دلیل عضلات ساق پا قلب دوم محسوب می‌شود.

همان‌طور که قلب خون را در بدن پمپاژ می‌کند و به همه اعضای بدن می‌رساند، در عضلات پشت پا یعنی عضلات سه ساق دریچه ‌هایی وجود دارد که باید خون را مانند تلمبه پمپاژ کند و از پا خون را بالا بکشد.

حفاظت از پا از کارهایی است که باید به آن بسیار توجه کرد. زیرا پا و اندام تحتانی از پر کارترین اعضای بدن هستند که هر روز باید مسافتی را طی کنند پس حتما باید برای سلامت و زیبایی پا زمان گذاشت. به همین دلیل پا قلب دوم بدن است.

 

در واقع انسان‌ها دو قلب دارند.  قلب دوم در قسمت پشت پا و بالای پاشنه قرار دارد. قلب دوم ما ماهیچه‌های ساق پا هستند. این ماهیچه‌ها سولئوس نام گذاری شده اند.

پا قلب دوم بدن

 

چرا پا قلب دوم بدن است؟

عضلات کوچکتر باید سخت تر کار کنند. تا جریان بازگشت خون به درستی شکل بگیرد و مچ پا نیز باید به شکل سخت تری کار کند. این موضوع منجر به فشار بیش از حد به هنگام ورزش می‌شود که به صورت خستگی و عملکرد ضعیف خود را نشان می‌دهد.

عضلات ساق پای کوچک نتیجه آتروفی عضلات هستند. آتروفی یا کاهش بافت عضلانی در ساق‌ ها می ‌تواند به دلیل کمبودهای مواد غذایی در بدن رخ دهد، بنابراین رژیم غذایی به اندازه تمرینات تقویت کننده ساق پا اهمیت دارند.

اگر اضافه وزن دارید، بیشتر در معرض خطر کمبود وریدی هستید. رژیم غذایی در حفظ وزن سالم نقش اساسی ایفا می‌کند. استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی می‌تواند به اصلاح وزن کمک کند.

همچنین به طور همزمان می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت و کارآمد بودن ساق ‌های شما را نیز تامین کند.

اگر بتوانید عضلات سولئوس خود را تقویت و به خوبی تغذیه کنید، می‌توانید با بهبود جریان خون اکسید شده از جانب اندام‌های تحتانی به قلب خود کمک کنید. این موضوع تأثیر بسیار خوبی بر سلامتی کلی شما می‌گذارد، بنابراین وقت آن است که کفش‌ های ورزشی خود را بپوشید و ورزش کنید.

به نظر شما عکس قلب دوم انسان چگونه است؟

 

پا قلب دوم

 

چرا قلب دوم انسان پا است؟

پاهایی که هر روز مسافت‌های طولانی با آنها راه می‌رویم و از کوچه‌ها و خیابان‌ها عبور می‌کنیم، یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدن انسان‌ است. بنابراین پا قلب دوم است. البته همانگونه که ما بدون کفش در کوچه و خیابان قدم برنمی داریم، کفش مناسب نیز نقش اساسی در سلامت پا ایفا می کند. به گونه ای که شاید بتوان گفت قلب دوم کفش است. گاه همین پاها نشانه سلامت کل بدن بوده و گاه با مشاهده کوچک ترین علامتی روی آن می‌توان به وجود مشکلی در بدن پی برد.

تغییرات دمای پا و زخم ها و رنگ های مختلف ایجاد شده روی آن می تواند بیانگر شرایط درونی بدن و کیفیت سلامت افراد باشد. بنابراین هرگز از ظاهر و سلامت پاهای خود غافل نشوید و بهداشت آنها را بخوبی حفظ کنید.

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما